סוגי תזונה

תזונה טבעית המבוססת על מזונות חיוניים מן הצומח, כגון: פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, זרעים, פטריות, שמרים ומעט או ללא מוצרים מן החי.
בניגוד לתזונה טבעונית, תזונת Plant Based אינה מכילה מזונות מעובדים שמהווים תחליף למזונות מן החי (כמו סייטן במקום בשר וסויה במקום עוף) או מזונות מזיקים כמו צ'יפס, גבינה צהובה טבעונית, בייגלה וקולה.
תזונה מותאמת אישית, שבבסיסה ניצבים עקרונות שמתאימים כמעט לכלל האוכלוסיה, למשל: הפחתה בצריכת בשר, מוצרי חלב, ממתיקים מלאכותיים, מזון מעובד ומתועש, אלכוהול וסיגריות.
תזונה אינטגרטיבית מעודדת צריכת מזונות טבעיים כמו ירקות ופירות עונתיים, מזונות שלמים הקרובים בצורתם לטבע, רמה נאותה של חלבונים, שתיית מים מרובה ומציאת זמן למנוחה בשגרת היומיום.
על פי האיורוודה, תורת הרפואה הסינית העתיקה, תזונה היא רק חלק ממכלול. התזונה האיורוודית אמורה להיות פרטנית ומותאמת לאדם, למחלה ממנה הוא סובל, לשעה, למצב מערכת העיכול ואפילו למצב הרוח ולאישיות. היא יכולה להיות תזונה לניקוי רעלים, או תזונה להזנה וחיזוק.
האיורוודה תומכת בכל סוגי המזון הטבעי ואינה שוללת צריכת בשר ומוצרים נוספים מן החי, כמזונות פונקציונליים לבריאות. היא אינה שוללת מזון שנחשב "לא בריא", כמו קפה (שלא היה באיורוודה המסורתית בהודו), ומאמינה שרעל יכול להיות גם תרופה ותרופה יכולה להיות גם רעל.
בתזונת הרמב"ם אין מאכלים מעובדים כמו פרכיות, סייטן וחטיפי אנרגיה וגם לא חומרים מלאכותיים כמו סוכרזית, חומרים משמרים וצבעי מאכל.
תורתו של הרמב"ם מושתתת על ערכי המזון הטבעי כפי שהוא מצוי בטבע וכמה שיותר קרוב לצורתו הטבעית, לצד איסורים ברורים על מזונות שאינם מטיבים עם הגוף ופוגעים בעיכול.
אוכלים רק כשחשים רעב ושותים רק כשמרגישים צמא, נמנעים מאכילה לפני השינה, מקפידים על ארוחה מדודה ולא מגיעים לתחושת שובע, לועסים את המזון באיטיות ובקפידה ולא שותים במהלך הארוחה ובמשך שעתיים מתום הארוחה כדי לא לדלל את מיצי הקיבה.
הרמב"ם אינו ממליץ לערבב סוגי מאכלים ותבשילים, מזונות חמוצים ומתוקים ומזונות חמים וקרים, מפני שכל מזון מתעקל בדרך אחרת והשילוב מעמיס על מערכת העיכול ופוגע בתהליך פירוק המזונות.
מזונות רואו פוד לא עוברים עיבוד, בישול או חימום העולה על 46 מעלות, למשל: פירות, ירקות, אגוזים וזרעים, מיצים, שייקים, ממרחים, סלטים, לחמים, קרקרים ועוגיות (שנרקחו במייבש מזון ולא בתנור).
לאכול כמה שיותר קרוב לצורת המזון בטבע. הכוונה היא למזון שלא עבר תהליך עיבוד ושאינו מכיל חומרים משמרים ותוספים.
כשקוראים את הרכיבים על האריזה ולא מזהים חלק מהם, מיד מבינים שלא מדובר במזון טבעי. מוצרי המזון הטבעי מופיעים על המדף בצורתם הגולמית, והם בדרך כלל לא ארוזים, כמו קטניות, ירקות, פירות, אגוזים, זרעים, לחם מחמצת, טחינה מסומסום מלא ועוד.
גם גבינות עזים, ביצים, דגים, עוף ובשר עשויים להיות מזון טבעי, אך יש לצרוך מהם במידה ולברר את מקורם ואת הדרך שעברו עד שהגיעו אלינו. כשצרכים מזון מן החי חשוב להקפיד על תוצרת טרייה, אורגנית וממקור מוסמך.
תזונה המבוססת על שלושה עקרונות בסיסיים, פשוטים להבנה וקלים ליישום: לאכול מזון, לא לאכול יותר מדי ולאכול בעיקר צמחים.
תזונת ה- clean eating מתרכזת באכילה פשוטה, בריאה ונעימה והיא ממליצה להימנע מרכיבים מעובדים, מתועשים ומהונדסים, כמו הימנעות מצריכת מאכלים המפורסמים בטלויזיה, הימנעות ממוצרי מזון שילד בכיתה ג' אינו יכול להגות את רשימת הרכיבים שלהם, לא לאכול דגני בוקר שמשנים את צבעם בחלב ולדעת להבדיל בין מזון אמיתי לבין דמויי מזון.
clean eating עוסקת ב"איך לאכול" ולא רק ב"מה לאכול".
אין תשובה חד משמעית! לכל אדם מתאימה תזונה מסוימת שהולמת את מצבו הבריאותי, אישיותו, הרגליו ואורח חייו, והיא עשויה להשתנות במהלך החיים בהתאם לתקופה, למצב הפיזי ולמצב הנפשי.
עם זאת, הבסיס לתזונה בריאה שבהחלט מתאים לכולם, הוא מזונות טבעיים ולא מזונות מעובדים ומתועשים, וזה המכנה המשותף לכל סוגי התזונה שבחרתי לפרט כאן.


שילוב תזונה טבעית בחיי היומיום

חלבון הוא רכיב תזונתי כמו פחמימה ושומן והוא קיים בכל המזונות!
דגנים מלאים, קטניות, פירות, ירקות ואגוזים. אם מקבלים מספיק קלוריות מתזונה צמחית, מקבלים מספיק חלבון.
אפשר לצרוך חלבון גם מסופרפודס, כמו גוג'י ברי וספירולינה ולהוסיף אותם לשייקים או ממרחים.
ממש לא! מגוון הפירות, הירקות והקטניות הוא אדיר והשילובים הם אינסופיים. אם מרגישים צורך בגיוון אפשר לוותר על שייק הבוקר ולהכין במקומו כריך בלחם מחמצת עם ממרח אגוזים, פסטו בייתי או אבוקדו (בעונה).
החוק הראשון באורח חיים בריא, הוא ליהנות, לגוון ולמצוא את נקודת האיזון. סגפנות וקיצוניות הן מחוץ לתחום!
חשוב להבין דבר נוסף, כשמסלקים מהחיים חומרים משמרים, סוכר, נתרן וחומרים מעובדים אחרים, ומתמקדים באכילת מזון טבעי, עם הזמן בלוטות הטעם מתחדדות וטעם הפירות, הירקות והאגוזים הופך להיות הרבה יותר טעים.
מנגד, קורה דבר מדהים נוסף, פתאום מבחינים בטעם הלואי של חטיפים, ממתקים ומאפים, והמאבק הפנימי האם לאכול או לא לאכול עוגייה פשוט לא קיים עוד. במקומו, מוצאים את החופש.
בהחלט. אלו מזונות מזינים המכילים את כל הרכיבים החיוניים לקיומנו.
מיצים ושייקים מכילים סוכרים טבעיים, ויטמינים, מינרלים, חלבונים, אנזימים וחמצן. הם מספקים לנו כמות נאה של מים החיוניים לתהליך חילוף החומרים בגוף, מאזנים את רמת ה- PH, מורידים את רמת החומציות שנגרמת כתוצאה מאכילת מאכלים שמקורם מן החי ומאפשרים תפקוד תקין של מערכת החיסון.
מיצים ושייקים מכילים נוגדי חמצון ומנטרלים את הרדיקלים החופשיים (שמקורם גם במזונות מן החי) הגורמים נזק לתאי הגוף, מאיצים הזדקנות וגורמים לעלייה בסיכון לחלות במחלות. עדיף לשתות מיצים ירוקים המכילים פרי אחד בלבד כדי לא להפריז בכמויות הסוכר. בשייק, אפשר לשים יותר פירות מפני שהוא מכיל גם את סיבי הפרי והמאפשרים לסוכר לעלות בדם במתינות בהשוואה למיץ, בו עליית הסוכר חדה ומהירה.
מיצים טבעיים, בניגוד לשייקים, הם נטולי סיבים ומכילים רק את נוזלי הפרי והירק ולכן הם קלים יותר לעיכול.
שייקים מכילים גם את סיבי הפרי והירק, התורמים להורדת כולסטרול, מסייעים בתחושת שובע, מנקים את הגוף מרעלים ותומכים בתהליכי עיכול.
מומלץ לשתות שייק בבוקר על בטן ריקה מפני שכך ספיגת הויטמינים והמינרלים טובה יותר.
תוכלו להוסיף לשייק תוספות מפנקות כמו תותי גוג'י ברי, שקדים, זרעי צ'יה, מאקה, מאקי, אסאי ופולי קקאו. מומלץ להוסיף פירות יער, טעמם נפלא והם בעלי ערך גליקמי נמוך.
לא. למעשה פירות הם הפחמימה המושלמת לגוף שלנו.
אנשים נוטים לחשוב שאכילה מרובה של פירות עלולה להעלות את רמת הסוכר בדם אבל זה בעצם לא אפשרי לקבל יותר מדי סוכר מפירות טריים, בהנחה שאתם אנשים בריאים.
עדיף לקבל את הסוכר מפירות על פני סוכר מלחם, עוגיות, חטיפים מלוחים, שניצלים קפואים, מאפים וממתקים.
בנוסף, חשוב להזין את הגוף במזונות מגוונים מכל אבות המזון ולא להפריז באף מזון מסוים, גם לא המזון הבריא ביותר.
שומן בריא מקורו בצומח, למשל אבוקדו, אגוזים, גרעינים וטחינה. השמנים הבריאים מן הצומח הם שמן זית ושמן קוקוס, בהנחה והם בכבישה קרה. השומן הבריא מן החי הוא חמאת הגהי.
עשבי תבלין טבעיים כמו רוזמרין, בזיליקום, כוסברה, פטרוזיליה, מרווה, טרגון ועוד.
תבלינים כמו כורכום, כמון, מלח הימלאיה, זרעי כוסברה, זרעי חרדל וכו'.
חשוב להימנע מאבקות מרק מתועשות ומלח שולחן.
מומלץ לרכוש את התבלינים ממקום מוכר, כזה שמקפיד על טריות התבלינים ולא לרכוש תבלינים שעומדים בשוק באוויר הפתוח.
כל דבר שלוקח חלק בחיים שלנו (מזון שניוני), למשל: מערכות יחסים, תחביבים, ספורט, עבודה, מחשבות, תקשורת ועוד.
כשמחליטים לסגל אורך חיים בריא, חשוב למצוא איזון גם במזון השניוני ולא רק בתזונה המהווה מזון ראשוני.
כיצד ניתן לשפר את צריכת המזון השניוני? פשוט מאוד, לחשוב מה עושה לנו טוב ולמצוא לו מקום בשיגרת חיינו. יוגה, פילאטיס, ספרים, טיולים לחו"ל, מסאז'ים, טיפולי פנים, קוסמטיקה טבעית, ים, סאונה, מפגשים עם חברים וכל מה שעושה לנו טוב!
כשנכנסים לסופר אפשר להתבלבל בקלות מההיצע העצום של המוצרים על המדפים, אבל חשוב להבין שהשפע הזה הוא לא שפע אמיתי, ואותם מוצרי מזון אינם מכילים ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים, חלבונים, פחמימות ושומנים איכותיים.
למעשה, מרבית מוצרי המזון המגיעים בקופסאות ואריזות אינם מעניקים לנו גיוון משום שהם עשויים ממספר רכיבים מצומצם: סוכר, מלח, קמח ושמן נחות.
התשובה נמצאת אצלכם, יש אנשים שהגוף שלהם מגיב טוב יותר לירקות מבושלים ואחרים מסתדרים נהדר עם ירקות חיים.
צריך להבין שמדובר בתהליך, מסע ארוך שלא מתרחש ביום אחד ולכן חשוב להגיע לתהליך עם סבלנות, רצון טוב וחיוך.
כאקט אקטיבי ראשון, כדאי להתחיל לקרוא את רשימת הרכיבים על מוצרי המזון ולהימנע מרכישת מוצרים המכילים חומרים משמרים, צבעי מאכל, חומרי טעם וריח, מייצבים וכל רכיב שאינו מוכר לכם.
בנוסף, נסו להימנע מסוכר מעובד וקמח לבן. צעד נוסף חשוב הוא שילוב פעילות גופנית שאוהבים בשגרת היום.
תזכרו שכל צעד קובע! גם הליכה בשכונה במשך עשרים דקות עדיפה על רביצה על הספה וגם טיפוס במדרגות עדיף על פני עליה במעלית.

התזונה ואורח החיים שלי

בשנים האחרונות למדתי כמה חשוב להקשיב לגוף ולצרכיו ולכן אני בוחרת שלא להגדיר ולסייג את התזונה שלי.
אני לא ניזונה מרואו פוד בלבד ולא חיה רק על פי עקרונות האיורוודה, אני משלבת בין עולמות התזונה המבוססים על תזונה טבעית ומאמצת לחיי את העקרונות שטובים לגוף שלי ולאורח החיים שלי.
אני ממליצה לכם לחדול עם הדיאטות וספירת הקלוריות, לאכול פשוט ובריא, לשתות הרבה מים ולשלב פעילות גופנית מתונה. אורח חיים בריא זה הרבה יותר פשוט מאיך שזה נשמע.
אני מניחה שבין 2,000 ל- 2,500 קלוריות. אני לא סופרת קלוריות ולא מגבילה את עצמי באכילת מזונות טבעיים, גם אם הם מכילים כמות גבוהה של קלוריות.
כשאוכלים מזון טבעי אין סכנת השמנה, סוכרת ומחלות אחרות.
כשהגוף מקבל מזונות טבעיים הוא מזהה אותם ומפרק אותם בקלות.
כמות הקלוריות משתנה גם בהתאם להרגשה שלי ולכמה אני פעילה גופנית באותו יום.
אני ממליצה לכם להפסיק לדאוג מכמות הקלוריות ולהתחיל לדאוג לאיכות הקלוריות.
למען האמת, מאז שהוצאתי את הסוכר המעובד מהתזונה שלי, אני נהנית הרבה יותר ממתוקים איכותיים וגם משוקולד.
אני מכינה בעצמי פרלינים שממותקים במעט סירופ מייפל טבעי, כדורי אנרגיה עם אגוזים ותמרים ומוס שוקולד עם חלב שקדים וסוכר קוקוס.
מלבד זאת, אני אוכלת יותר פירות מאי פעם ונהנית מהטעמים המתוקים שהעניק לנו הטבע.
3-5 פעמים וזה בדרך כלל כולל 30-45 דקות של פעילות אירובית ו- 30 דקות של אימון כח או שעה וחצי של יוגה/ פילאטיס.
הייתי פעילה מאוד גם לפני השינוי שעשיתי באורח החיים שלי, אבל לפני השינוי הרגשתי שאני צריכה לגרור את עצמי להתאמן ועכשיו יש לי אנרגיה בלתי מוגבלת שאני משתוקקת להוציא באימונים. בימים שאין לי חשק להתאמן אני יוצאת להליכה רגלית בפארק כדי להניע את איברי גופי, לנשום אוויר צח ובעיקר ליהנות.
מירקות, פירות, קטניות ודגנים.
אני מבלה 20 דקות ביום תחת השמש. אני לא לוקחת תוספים אבל אם אתם רוצים להיות בטוחים, קחו תוסף.
בנוסף, אני משתמשת בסבון טבעי בלבד שאינו מכיל כימיקלים מפני שאלה סותמים את הנקבוביות ומונעים מהויטמין להיספג בעור.
פעם הייתי שותה שתי כוסות קפה ביום, ובמסגרת השינוי באורח החיים שלי החלפתי את הקפה בחליטות צמחים טבעיות ללא קפאין.
מדי פעם, כשמתחשק לי לשתות קפה, אני מקפידה לשתות קפה בלי סוכר שאני מכינה במקינטה, עם חלב שקדים שהכנתי בבלנדר או במכונת מיצים, וזה ממש ממש פשוט!
אני לא מרבה בשתיית אלכוהול מפני שזה פחות הולם את אורח החיים שסיגלתי לעצמי.
עם זאת, אני שותה לעיתים יין אדום ייבש באירועים חברתיים, כשזה חלק מהאירוע והאווירה.
כשאני במסעדת שף מיוחדת או בטיול בחו"ל וממש מתחשק לי, אני לא אוותר על קינוח, אבל זה קורה לעיתים ממש רחוקות ולכן זה זניח.
מחטיפים וממתקים מתועשים אני נמנעת לחלוטין, הם עמוסים בנתרן, סוכר, חומרים משמרים, מייצבים וצבעי מאכל, ובכנות, זה ממש לא טעים לי.
לא, אני משלבת מזונות רואו פוד עם מזונות מבושלים כמו קינואה, כוסמת, אורז מלא, עדשים מנבטות, ירקות קלויים בתנור ואפילו פסטה מקמח כוסמין.
ככל שאני אוכלת יותר רואו ויותר טבעי אני מרגישה בריאה יותר ומלאת אנרגיה.
מיץ ירוק בבוקר עדיף על פני קפה. אל תקשו על עצמכם עם תזונה הרואו פוד, עשו מה שטוב לכם, והתמקדו באיזון שמרגיש לכם נעים בגוף ובנפש.
לאהוב את האוכל, לאהוב את החיים, לאהוב את עצמך.


תזונה אורגנית

אורגני תמיד טוב יותר אבל הרבה פעמים זה לא אפשרי לרכוש רק אורגני בגלל מחסור או בגלל שיקולים כלכליים.
חשוב להקפיד לרכוש תותים, ענבים, עגבניות ועלים ירוקים מתוצרת אורגנית כי הם מרוססים הרבה יותר מהפירות והירקות האחרים.
חקלאות אורגנית היא מערכת ייצור התומכת בבריאות הקרקע, המערכת האקולוגית ובני האדם. חקלאות אורגנית מסתמכת על תהליכים אקולוגיים, מחזור ושימור מגוון המינים, תוך התאמה לתנאים המקומיים - מבלי להשתמש בחומרים מזיקים לאדם ולסביבה.
חקלאות אורגנית משלבת ידע מסורתי, חדשני ומדעי לטובת הסביבה המשותפת ומעודדת מערכות יחסים הוגנות ואיכות חיים לכל המעורבים.
החקלאות האורגנית מבוססת על ארבעה עקרונות: עקרון הבריאות, עקרון הסביבה, עקרון ההוגנות ועקרון האחריות.
ארבעת העקרונות מהווים מכלול אחד, והם מנוסחים כבסיס מוסרי לפעילותה של החקלאות האורגנית (IFOAM מתוך אתר הארגון האורגני הבינלאומי).
עקרון הבריאות - חקלאות אורגנית חייבת לשמר ולטפח את בריאות הקרקע, הצמחים, בעלי החיים, בני האדם ואת העולם כמערכת אחת, בלתי ניתנת לחלוקה.
עקרון הסביבה - חקלאות אורגנית חייבת להתבסס על מערכות בסיסיות חיות ומחזורי חיים, להשתלב בהן, לטפח אותן ולשמרן. העיקרון קובע כי ייצור חקלאי חייב להתבסס על תהליכים סביבתיים ומיחזור.
עקרון ההוגנות - חקלאות אורגנית חייבת לבנות יחסי הוגנות עם הסביבה כולה. הוגנות מאופיינת ביושר, שקיפות, הערכה הדדית וצדק בעולמנו המשותף, בקרב בני האדם ובהקשריהם עם שאר הגורמים החיים.
עקרון האחריות - חקלאות אורגנית חייבת להיות מנוהלת בצורה זהירה ואחראית, כדי להגן על הבריאות ואיכות החיים של הדורות הנוכחיים, הדורות הבאים והסביבה.